Festival

LINOLEUM International Contemporary Animation and Media Art Festival (from English line and Latin oleum 'oil') is the biggest showcase of auteur animation in Ukraine. Apart from national and international competition programs, the festival offers workshops and lectures held by the field's best players, screenings of experimental animation and video art, topical out-of-competition screenings, and a program for children. Our main aim is to prove that animation is not merely a tool to entertain kids but a form of contemporary art in which technological innovations — with the involvement of intellectual audience — tackle modern societal issues. In 2018 LINOLEUM will take place September 6-9 at IZONE Creative Space. The festival is organized by Animagrad.

Schedule
  • Competition program
  • Out-of-competition program
  • Experimental Animation and Video Art
  • Lectures and Workshops
  • Program for Children
  • Special Screenings
  • Other

19:00 — 22:00

Opening Ceremony

(invitation required)

 Main HallMedia Art RoomAnimation RoomOpen AirPlaneta Kino
12:00

12:00

Press Conference (Accreditation requiered) 

   

12:00 (cafe IZONE)

Adaptation: From Original Story to Big Screen

Yaroslav Voitseshek, Ukrainian Film School

(without translation, free addmission)

60 min.

 
12:30      
13:00        
13:30          
14:00

14:00

International Competition 4

90 min.

       
14:30        
15:00        
15:30          
16:00

16:00

Ukrainian Competition  

75 min.

       
16:30        
17:00        
17:15        
17:30          
18:00

18:00

International Competition 1

90 min.

 

18:00

Concept art and hidden features of VR
Serhiy Yehorov, Games Academy  

(without translation)

120 min.

   
18:15      
18:30

18:30

Video Art Workshop
Alina Yakubenko

(without translation)

90 min.

   
19:00    
19:30      
20:00

20:00

Sensitive 3D
Mauro Carraro

90 min.

       
20:30        
21:00        
21:30    

21:30

Collective Uncanny: Ukrainian 80-90s Horrors

90 min.

21:30

Collective Uncanny: Ukrainian 80-90s Horrors

90 min.

 
22:00      
22:30      
23:00      
 Main HallMedia Art RoomAnimation RoomOpen AirPlaneta Kino
12:00          
12:30          
13:00          
13:30          
13:45          
14:00

14:00

International Competition 3

90 min.

       
14:30        
15:00        
15:30          
16:00

16:00

Commissioned Films Competition

60 min.

       
16:30        
17:00

17:00

Innovations in stop motion animation 
Andrew AJ, Happy Hippie Lab 

(without translation) 

45 min.

       
17:15        
17:45          
18:00

18:00

International Competition 2

90 min.

       
18:15        
18:30

18:30

Morphological freedom and artificial intelligence ethics in contemporary art
Yanina Prudenko  

(without translation)

90 min.

18:30

What is Look Development and why it is important
Stanislav Kichyk, Animagrad

(without translation)

90 min.

   
19:00    
19:30      
20:00

20:00

Animated Character as a Mask

Ülo Pikkov 

90 min.

       
20:30        
21:00        
21:15        
21:30  

21:30

Experimental Animation and Video Art: Hegemony of Emptiness

90 min.

21:30

Experimental Animation and Video Art: Hegemony of Emptiness

90 min.

 
21:45      
22:00

22:00

Érotique Est Magnifique

75 min.

   
22:30    
22:45    
23:00    
23:15        
 Main HallKids' Space
(free admission)
Media Art RoomAnimation RoomOpen AirPlaneta Kino
12:00

12:00

International Competition 2

90 min.

12:00

Animation for Children 1

60 min. 

    Spherical Projection Theater  
12:30      
13:00

13:00

Magic of clay stop motion animation

RIDNI Ānimation

(registration required)

240 min.

     
13:30        
14:00

14:00

Contemporary Greek Animation

70 min.

14:00

Generic animation in interactive installations using Jitter

Evheniy Vashchenko (Theory, without translation)

90 min.

14:00

First animation from scratch in 100 minutes
Іhor Bessonov

(without translation)

100 min.

 
14:30  
15:00  
15:30        
16:00

16:00

Ukrainian Competition

90 min.

16:00

Generic animation in interactive installations using Jitter

Evheniy Vashchenko (Practice, without translation)

90 min.

16:00

2D vs. 3D animation. What to study?
Nikita Kravtsov

90 min.

 
16:30  
17:00

17:00

Animation for Children 2

60 min. 

 

17:30        
18:00

18:00

Producing & Directing a short animation film
Irida Zhonga

90 min.

 

 

18:00

VR or not VR. That's the point. Virtual reality as a medium for your stories

Alyona Stuliy

(without translation)

90 min.

 
18:30      
19:00      
19:30          
20:00

20:00

International Competition 3

90 min.

   

20:00

Speak in a visual language with or without accent
Sashko Danylenko 

(without translation)

60 min.

   
20:30          
21:00          
21:30      

21:30

Experimental Animation and Video Art:
Chronographies

90 min.

21:30

Experimental Animation and Video Art:
Chronographies

90 min.

 
22:00

22:00

Scary Tales

75 min.

 

   
22:30      
23:00          
23:15          
 Main HallKids' Space
(free admission)
Media Art RoomAnimation RoomOpen AirPlaneta KinoZhovten Cinema
12:00

12:00

International Competition 1

90 min.

12:00

Animation for Children 3

60 min.

    Spherical Projection Theater    
12:30        
13:00

13:00

Magic of clay stop motion animation

RIDNI Ānimation

(registration required)

240 min.

       
13:30          
13:45

13:45

RAPIN* Making of and future thoughts
Gustaf Holtenäs

60 min.

       
14:00

14:00

Is Animation Social? What Artists Say Through Animation?
Vitaliy Yankovyi

(without translation)

90 min.

14:00

Gaming technologies in animation
Eugene Sannikov & Roman Mitusov, Signal Red

(without translation)

90 min.

   
14:30        
15:00

15:00

Commissioned Films Competition

60 min.

       
15:30        
16:00  

16:00

Media art in creative space: challenges and peculiarities of exhibiting from ISOLYATSIYA experience
Mykhaylo Hlubokyi, IZOLYATSIYA

(without translation)

90 min.

16:00

3D animation in film: differences and main principles
Olena Mas & Oksana Dyomina, Postmodern Digital

(without translation)

90 min.

   
16:30

16:30

Ladies First

75 min.

   
17:00

17:00

Animation for Children 4

60 min.

 
   
17:30        
17:45          
18:00

18:00

International Competition 4

90 min.

   

18:00

Discussion «Female Protagonist: contemporary trends in world animation» Sasha Ruban, Oleg Malamuzh, Andriy Shcherbak, Olena Golubeva

(without translation)

90 min.

   
18:30        
19:00      

19:00

Awards Ceremony
(invitation required)

19:30        
20:00

20:00

O!PLA. Focus on Poland

90 min.

         
20:30          
21:00    

21:00

Eastern Europe: Hungary, Romania, Slovakia

75 min.

21:00

Eastern Europe: Hungary, Romania, Slovakia

75 min.

 
21:30        
22:00          
22:15              
22:30              
23:00              
Partners
  • Organised by
  • Supported by
  • Supported by
  • Creative partner
  • Cinema Partner
  • General Media Partner
  • Media Partner
  • Media Partner
  • Media Partner
  • Media Partner
  • Media Partner
  • Media Partner
  • Media Partner
  • Information partner
  • Information partner
  • Media Partner
  • Program Partner
  • Program Partner
  • Program partner
  • Program partner
  • Program partner
Contact Us

LINOLEUM Contemporary Animation and Media Art Festival

22, Zakrevskogo str.

linoleumanimafest@gmail.com